Get Adobe Flash player

MUHTARLAR TEK YÜREK

MUHTARLAR TEK YÜREK
Gazipaşa Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanlığına, bütün muhtarların desteği alan Esentepe Mahallesi Muhtarı Ali Mıdış seçildi.22.12.2012 11:42
GAZİPAŞA Köy Muhtarları Derneği 3’ncü olağan kongresi dün saat 10.15’te dernek binasında gerçekleştirdi. 61 üyesi bulunan muhtarlar derneğinin kongresinin divan başkanlığını Çörüş Köyü Muhtarı Rafik Akça yaptı. Derneğin 2009-2012 yılları arası yönetim ve denetim kurulu raporlarını Yeniköy köyü Muhtarı İbrahim Kızıltaş okundu.
19 BİN LİRA ALACAK VAR
Derneğin 19 bin lira aidat alacağı, 4 bin 823 lira borcu olduğunu belirten Kızıltaş, bu borcun 4 bin 700 TL’sinin kira borcu olduğunu belirtti. Ayrıca 173 TL telefon borcu olduğunu dile getiren Kızıltaş, “Üye aidatlarının dörtte birini alsak borçlarımızı öderiz. Burada yaptığımız toplantılarda İl Özel İdaresi’ne proje yapmak için kadro oluşturulmasını istedik. Ayrıca belediye başkanından muhtarlarımız için bir yer tahsis etmesi talebimiz oldu. Fakat bu girişimlerimizin hiçbirine yeterli yanıt alamadık. Biz önceki yönetim olarak başarı gösteremedik Umarız bundan sonraki yönetim daha başarılı olur” dedi.
DERNEĞİN FESHİNİ KABUL ETMEDİLER
Derneğin denetim kurulu raporunun okunmasının ardından söz alan divan başkanı ve Çörüş Köyü Muhtarı Rafik Akça,“4 bin 823 lira borcumuz 19 bin lira alacağımız var. Derneği feshettik diyelim, bu borç ne olacak?. Bu dernek hepimizin, borcumuzu ödeyelim sonra yine feshedeceksek edelim, ben derneğin feshinden yana da değilim” dedi. Aydıncık Muhtarı Ahmet Acun ise dernekte bugüne kadar ayrımcılığın sıkıntı yarattığını belirterek, ilginç iddialarda bulundu. Bu ayrımcılığın nedeninin kamu kurumlarının muhtarları yem olarak kullanmasından kaynaklandığını savunan Acun, “Her kurum bugüne kadar bizi yem etti, birbirimize düşürdü. Artık böyle olmasın. Ben her türlü desteği vermeye hazırım. Borcumuzu ödeyelim, derneğimize sahip çıkalım.” dedi. Bu sözler üzerini muhtarların çoğunluğu derneğin feshedilmesinden yana olmadıklarını belirtirken, Çörüş Köyü Muhtarı Rafik Akça “Aidat borcu olanlardan borçlarının yüzde ellisini alarak borcu kapatalım. Daha sonra aidatlar için de bankadan ödeme talimatı verme şartı getirelim. Bütün muhtarların maaşından aylık aidat otomatik olarak kesilsin. Şu an banka talimatı ile aylık aidatını yatıran 28 üyemiz bulunuyor. Bu derneği feshedersek bu borç yine kalacak. Bu borç bir muhtarın borcu değil, hepimizin borcu olacak” diye konuştu.
AİDAT BORÇLARININ YARISI ALINACAK
Derneğe aidat borçlarının tartışılması esnasında aidat borcu olan ve bankaya otomatik ödeme talimatı veren muhtarların isimlerin tek tek okunması, kongre salonunda zaman zaman tansiyonun yükselmesine neden oldu. Güney Köyü Muhtarı Mehmet Tuncer’in aidatlarını ödemeyen muhtarların aidatları ödemesini istemesinin ardından söz alan Küçüklü Köyü Muhtarı Mustafa Oğuz, “Bugüne kadar dernekle ilgilenmeyenler şimdi çıkıp burada konuşuyor. Aidat borcunu ödemeyenlerin ismi neden okunuyor?” diyerek tepkisini dile getirdi. Karşılıklı görüş alış verişlerinin ardından derneğe aidat borcu olan muhtarların borcunun % 50’sinin tahsilatının yapılması ve aidatların bankaya ödeme talimatı olmayan muhtarların ödeme talimatı vermesi konusunda karar alındı.
DERNEK İÇİN BİRLİK KARARI ALDILAR
Görüşmelerin ardından seçimlere geçilirken, dernek başkanlığı görevine ilk önce kimse talip olmadı. Muhtarların çoğunluğu Esentepe Mahallesi Muhtarı Ali Mıdış’ı dernek başkanlığına önerdi. Çoğunluğun önerisi üzerine aday olan Ali Mıdış  “Beni önerdiğiniz için teşekkür ederim. Daha önce ayrımcılık yaşandı eğer yine ayrımcılık olacaksa, o partili bu partili denecekse ben yokum. Dernekte siyaset olmasın, birlik beraberlik içinde yürütelim” dedi. .  Daha önce de dernek için birçok fedakarlık yaptıklarını ancak bazı muhtarların bunun önüne geçmek için çaba harcadığını belirten Mıdış, derneğin siyasete alet edildiğini hatırlatarak, bundan sonraki süreçte bunların yaşanmaması temennisinde bulundu.
YENİ YÖNETİM LİSTESİ
Konuşmaların ardından açık oylama ile yapılan seçimlerde Gazipaşa Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanlığına Esentepe Mahallesi Muhtarı Ali Mıdış seçildi. Ali Mıdış başkanlığındaki yönetim ve denetim kurulu üyeleri şu şekilde belirlendi.
YÖNETİM KURULU
Ali Mıdış
Rafik Akça
Sami Polat
Yusuf Kaya
Mehmet Tuncer
DENETİM KURULU
Yaşar Özsoy
Hayrullah Demiral
Muzaffer Çetiner  

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.