Get Adobe Flash player

‘Sen tilkiysen, biz kuyruğuyuz’

‘Sen tilkiysen, biz kuyruğuyuz’
Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Gazipaşa İlçe Başkanı Mehmet Yüksel, Belediye Cemburak Özgenç’in belediyeyi zarara uğratma kastıyla aldığı kararlara göz yummayacaklarını ve takipçisi olacaklarını belirtti. Yüksel, “Başkan tilkiyse biz kuyruğuyuz.” dedi.02.11.2012 11:09
MHP İlçe Başkanı Mehmet Yüksel, dün parti binasında düzenlediği basın toplantısı ile Gazipaşa Belediye Başkanı Cemburak Özgenç’in Kurban Bayramı öncesinde yapılan ve gerekçesi açıklanan olağanüstü toplantı gündeminin toplantıda alınan kararlarla ilgisiz olduğunu iddia etti. Bunun bir suç olduğunu belirten Yüksel, “Olağanüstü meclis toplantısında KOMBİ ile ilgili bir karar alındı. MHP olarak bu kararın yasalara aykırı olduğunu ve uygulamaya geçerse iptal davası açacağımızı söylemiştik, bu karar yazılmadı. Belediyenin yanlışlarıyla ilgili sürekli uyarılarımızı yaptık ancak başkan hala belediyeciliği öğrenemedi. Bayram öncesi bir olağanüstü toplantı daha düzenlendi. Belediyelerde yılda 3’ten fazla olağanüstü toplantı düzenleyemez ve toplantıda meclis üyelerine üç gün önceden gündem gönderilir gündem dışı konular görüşülemez. Özgenç’in meclis başkanı sıfatıyla yaptığı çağrıda 1 Kasım 2011 tarihli karardaki yanlışlık nedeniyle düzeltme yapılacağı gerekçe gösterilerek olağanüstü toplantı yapıldı. Ancak bu toplantıda bu konuyla ilgili görüşülmedi. Düzeltileceği söz konusu olan kararda, ‘Mahallerde tapu ve kadastro çalışması sonucunda belediyeye intikal eden ve müstakil parsel oluşturması mümkün olmayan artık parseller ile 3194 sayılı imar kanununun 18. Madde uygulaması sonucunda hisseli ve tam olarak belediyeye çıkan parsellerin satışının yapılmasına ve belediye encümenine yetki verilmesine’ denilmektedir.  Yani 18. Madde uygulaması yapılmamış yerlerdeki 18. Madde uygulamasının yapılmasıyla ilgili encümen yetkisi istendi ama başkanın satış yetkisi aldığı yerler bu madde kapsamındaki arsalar değil. Bu konuyla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Meclis üyelerimize imzaya gelmedi, geldiğinde itiraz edeceğiz ve iptaliyle ilgili müracaat edeceğiz” dedi.
‘DÜĞÜN DEİL, BAYRAM DEĞİL
ENİŞTEM BENİ NİYE ÖPTÜ?’
Yüksel, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Mücadelemizi yapacağız ve haklı bulunacağımızı biliyoruz başkan belki bu süreçte belediyeciliği öğrenir. Belediye arazilerinin satışıyla ilgili nereyi kime satıyorsunuz? Başkan 3 meclistir KOMBİ davasıyla ilgili sıkıntıların giderilmesi için satış istiyor, ama olağanüstü toplantıda parsellerin satış yetkisini apar topar istedi. Düğün değil, bayram değil eniştem beni niye öptü? Bu borçlar bugün oluşmadı şimdi ne değişti? Bu arsalar ihaleyle satılır ise gelecek para SGK’ya gidecek, KOMBİ’ye  gitmeyecek. Bu insanları kandırmaya yönelik tezgahtır.”
“BELEDİYEYİ ZARARA UĞRATMA KASTI VAR”
Öte yandan duyumlarına göre, belediyeye ait parsellerin alıcısının belli olduğunu ve kimin alacağının konuşulduğunu belirten Yüksel, “Önceden alıcısı belliyse burada başkan yine suç işliyor. İhale yapılır ve aynı kişilere giderse bu da ihale kanununa muhalefet suçu oluşturur. Belediyenin satış yetkisi aldığı yerlerde 18 uygulaması yapılmadı. Bu yerlerin ekonomik değeri o yüzden düşük. Aynı bölgede belediyenin başka parselleri var 18. Madde uygulaması yapılırsa belediye bu parselleri toparlayarak daha yüksek satabilir. 18. Madde uygulamasını yapmadan satmak daha mantıklı değil mi? Neden şimdi ham arazileri satıyorlar, belki başka parseller de çıkacak o bölgenin büyük bölümü belediyenin tapulu mülkü hepsi bir araya gelebilir. 18. Madde geçtikten sonra satılmalı. Belediyeyi zarara uğratma kastı var. Kimse halkı saf yerine koymasın biz takipçisi oluruz, vatandaşlarımız da uyanık davransınlar” dedi.
“BUNLAR GAZİPAŞA’YI YÖNETEMEZ”
AK Parti İlçe Başkanı ve CHP İlçe Başkanı’nın bu olan bitene sessiz kalmalarına anlam veremediğini ve bütün bunlara göz yuman bir zihniyetin Gazipaşa’yı yönetmeye talip olamayacağını dile getiren Yüksel, öte yandan olağan meclis toplantısında KOMBİ ile ilgili alınan kararda uzman kişilere değer tespiti yaptırıldığını bizzat başkan Özgenç tarafından açıklandığını hatırlattı. Yüksel, dönüm başına 400 bin TL dendiği halde muhammen bedel olarak 225 bin TL olarak belirlenmesinin yanlış olduğunu belirterek, “Burada 175 bin TL fark var, bu her bir dönümdeki fark kime peşkeş çekiliyor? Biz bunların takipçisi olacağız ve mücadele edeceğiz. Yer satılacaksa satılsın ama hakkaniyet kuralları işlemeli ve alacak olanla ilgili dedik” dedi.
“YANGINDAN MAL MI KAÇIRIYORLAR?”
Arazi satışıyla ilgili olağanüstü bir toplantı yapılmasının ve usulsüz bir şekilde karar alınmasını “Yangından mal mı kaçırıyorlar?” şeklinde değerlendiren Yüksel,”Gerçeği belirterek toplantıya çağırsalardı herkes tepki gösterecekti ama burada alınan karar farklı. Toplantı talebi farklı” diye konuştu. Belediyede 18. Madde uygulaması yapılmış olan arazilerin satışıyla ilgili toplantıyla ilgili karara aykırılık ifade eden bir karar olduğunu dile getiren Yüksel, “Kimse kusura bakmasın başkan tilkiyse biz kurduyuz. Başkan elini ayağını arsa ve satış işlerinden çeksin. SGK, Vergi Dairesi belediyeyi boğazlamıyor. Satacaklarsa adam gibi kurallarla satsınlar adam gibi herkesin katılabileceği ihale açsınlar 18. Maddeyi uygulamasını yaptıktan sonra satsınlar” şeklinde konuştu.
DEMOKARSİ ŞÖLENİ OLACAK
Öte yandan MHP 4 Kasım’da yapılacak olan MHP Büyük Kurultayı’nda kendisinin ve Gazipaşalı olan Antalya Ülkü Ocakları Başkanı Serkan Uysal’ın Genel Merkez Delegesi olarak oy kullanacağını belirten Yüksel, demokratik bir şekilde yapılacak seçimle gelecek genel başkan kim olursa olsun siyaset yapmaya devam edeceklerini ifade etti. 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.