Anahtar Kelimeler:

GAZİPAŞA ÇEKİRDEKSİZ NAR FESTİVALİYLE COŞTU

Gazipaşa Belediyesi`nin bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği Çekirdeksiz Nar Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

Antalya`nın Gazipaşa ilçesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün onayıyla, Atatürk`ün unvanı olan Gazipaşa ismini almanın 96. yıldönümünü, Gazipaşa Çekirdeksiz Nar Festivaliyle kutluyor.

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen festival, cuma günü kortej yürüyüşüyle başladı. Halk oyunları gösterilerinin ardından açılış konuşmasını yapan Gazipaşa Belediye Başkanı Adil Çelik, Atatürk`ün ilçeye 21 Ekim 1922 tarihinde ismini verdiğini ve bu yıl Gazipaşa ismini gururla taşıdıkları 96. Yılı geride bıraktıklarını söyledi. Hasadı aynı döneme rastlayan ve sadece Gazipaşa`da yetişen, patentini aldıkları Gazipaşa Çekirdeksiz Narı`nın da festivalini 9 yıldır düzenlediklerini belirten Çelik, tüm katılımcılara teşekkür etti.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından birbirinden renkli stantlar gezildi.

Festivalin ikinci gününde ise birbirinden eğlenceli yarışmalar düzenlendi. 3 dakika içerisinde nardan piramit yapma yarışması, en fazla nar suyu sıkma yarışması ve nar tanesini düşürmeden yeme yarışması büyük ilgi gördü. Nar tanesini düşürmeden yemek için yarışan yarışmacılar arasında, birinci olmak için narı kabuğuyla yiyenler oldu. Narı kabuğuyla yiyerek birinci olan Ali Kerem Kısaaslan, yarışma sonunda ağzındaki narı yutmakta zorlandı. Güçlükle konuşan Kısaaslan, "Yanıyorum" diyebildi.

Festival kapsamında düzenlenen "Çekirdeksiz Nar" temalı 3. Uluslararası Gazipaşa Sanat Sempozyumunda hazırlanan resim ve heykeller festival alanında sergilendi. Sergi açılışının Gazipaşa Belediyesi sanatçılara ve vatandaşlara nar hoşafı ikram etti.

Festivalin birinci günü akşamı Grup Kaşıks Dans Topluluğu ve Mustafa Taş konseri, ikinci gün akşamı ise Mehmet Erdem konseri ile Gazipaşa unutulmaz iki gün yaşadı.