Anahtar Kelimeler:

Başkan Yılmaz borcu olan halcilerin hesabına tedbir koydu

Gazipaşa Belediyesi, kendisine borcu olan halcilerin banka hesaplarına tedbir koydurdu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi?nin, Gazipaşa Belediyesi?ne devrettiği Gazipaşa Toptancı Halinde faaliyet gösteren halciler sabah şok oldular. Bankada işlemi olan halciler, Gazipaşa Belediyesi tarafından hesaplarına bloke konduğunu öğrenenince şaşkına döndü. Yaklaşık 40 kişinin hesabına bloke konduğu tahmin edilirken, birçok halcinin tatilde olması nedeniyle durumdan haberdar olmadığı belirtildi.

 

Konuya ilişkin açıklama yapan Gazipaşa Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Erol Yüksel, yazılı veya sözlü uyarı yapılmadan hesaplara tedbir konmasını eleştirdi. Hesabına tedbir konduğunu bazı esnafların halen bilmediğini dile getiren Yüksel, ?Borçlu olan esnafların bazıların haberi var, bazıları yok. Dün değil de bir ay içinde bize yazı yazıp süre tanıyabilirlerdi. Böyle bir tebligat gelmedi. Gelseydi, en azından bana bir telefon açılsa ben grubumuzda paylaşır esnafları borçlarını ödemeleri noktasında uyarırdım. Böyle aniden olunca bazı arkadaşlar kırıcı oldu. Sezon sonu olduğu için hazırlığı olmayan arkadaşlar oldu. Herkesin bu zaman çeki oluyor. Bunun yanında hemen gafil avlanır gibi yapılması yakışıksız oldu? dedi.

 

Hesaplarındaki blokeyi kaldırmak için esnafların çözüm üretme peşinde olduğunu sözlerine ekleyen Yüksel, ?Bu zamana kadar ara sıra uyarılar, tebligatlar gelirdi ama şimdiye kadar hesaplarımıza hiç tedbir konmadı. Bu kadar müstahsilin parasını ödeyen, büyük paralarla ticaret yapan halciler belediyeye olan borcunu ödememezlik yapmaz. Belediye elbette alacaklarını tahsil edip biri iki adım yürümek isteyebilir ama bize uyarı yapılması lazımdı? diyerek serzenişte bulundu.

 

Konuya ilişkin açıklama yapan Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmetali Yılmaz ise alacakların takibinin Belediye Başkanının görevi olduğunu söyledi. Kira borcu olan herkese işlem yapıldığını belirten Yılmaz, ?Bana iki kişi geldi, kendisine tebligat ulaşmadığını iddia eden. Önlerine tebligatı koydum. Biz önceden tebligat gönderdik. Hesaplara bloke koymadan haber versek herkes hesabını boşaltırdı. Böyle işlem mi yapılır? Borç edebiyatı yapmamak için alacaklarımızı tahsil etmek durumundayız? dedi.