Anahtar Kelimeler:

YILIN İLK BUĞDAY HASADI YAPILDI

Antalya`nın Gazipaşa ilçesinde buğday hasadı 20 gün önce başladı.

ANTALYA?NIN Gazipaşa ilçesinde buğday hasadı başladı. Bu yıl havaların mevsim normallerinin üzerinde olması, buğday hasadını 20 gün öne çekti. Normal şartlarda 20 Mayıs`ta başlaması gereken hasat bu yıl mayıs ayı başlarında başladı.

Gazipaşa`nın Karalar mahallesinde başlayan hasattan, çiftçiler rekolteden ve kaliteden oldukça memnun. İlk hasadı ailesi ile birlikte yapan çiftçi Mehmet Sezer bu yıl hasadın diğer yıllara göre 20 gün önce başladığını söyledi. Hava sıcaklığının normalden fazla olması nedeniyle buğdayların erken sarardığını belirten Sezer, "Başaklar erken sararınca, hasadımızı da erken yaptık" dedi.

Çitçi Abdil Uğur tarladan biçtiği buğdayları toplayarak patozla sap ve samanını ayırdı. Uğur "Bu yıl buğdaylar erken gelişti ve bizde yılın ilk buğdayını hasat ediyoruz. Hasadı bitirip yaylaya gideceğiz" diye konuştu. Çiftçi Münevver Uğur da "Buğday bol, saman istediğin kadar var. Hayvanlarımızın yemesi için bu hasadı yapmak zorundayız. Bu yıl verim çok güzel" diye konuştu.Hem çiftçi hem traktörcü Hasan Aktaş rekoltenin gayet güzel olduğunu belirterek, hasadın 3 ay boyunca devam edeceğini söyledi.

Gazipaşa da 35 bin dekar alanda hububat tarımı yapılıp yaklaşık 9 bin ton buğday ve arpa rekoltesi gerçekleşiyor.